Register

Rugby Lions to Face St Neots

RFU Cup Draws for the Midlands

Last Updated: Jul 27, 2014 08:51pm
St. Stephen, Worcester
By Paul Bolton
53d55819b89bc.jpg
Share |

RUGBY Lions, last season’s beaten finalists in the RFU Junior Vase, will begin next season’s campaign with a trip to St Neots in the first round.

Rugby Lions won the Midlands Junior Vase in March when they beat neighbours Long Buckby in the regional final but then missed out at Twickenham when they were beaten by Longlevens in the national final in May.

The first round of the RFU Junior Vase on October 4 will feature Shropshire club Church Stretton for the first time.

Church Stretton were formed last year and will enter the league structure for the first time next season.

They will host Cannock in their historic first tie in a national competition.

Stewarts & Lloyds, who won the Midlands Senior Vase last season will participate in the RFU Intermediate Cup next season following league promotion.

The Corby-based club have a bye to the second round of the Intermediate Cup.

Leek, who the Midlands Intermediate Cup but were then beaten by Trowbridge in the national final, will not be able to defend their regional title as they are now too highly-ranked following their promotion to Midlands One West.

Bridgnorth, who were beaten by Leek in the Midlands final in March, will have home advantage against Malvern in the first round on October 4.

RFU Intermediate Cup, first round draw (Midlands): Bakewell Mannerians v Tamworth, Bridgnorth v Malvern, Dronfield v Leicester Forest, Dunstablians v Newbold on Avon, Ludlow v Old Yardleians, Matlock v Stafford, Peterborough v Nottingham Casuals, Shrewsbury v Droitwich. Ties to be played on October 4.

Byes: Ashbourne, Ashby, Camp Hill, Coalville, Kidderminster Carolians, Leamington, Loughborough, Lutterworth, Market Bosworth, Market Harborough, Moseley Oak, Northampton Old Scouts, Oadby Wyggestonians, Old Coventrians, Old Laurentians, Old Leamingtonians, Old Saltleians, Pinley, Spartans, Stewarts & Lloyds, Stourbridge Lions, Veseyans, Wellingborough, Wolverhampton.

RFU Senior Vase, first round draw (Midlands): Bedworth v Lincoln, Boston v Rushden & Higham, Chesterfield Panthers v Uttoxeter, Ledbury v Harborne, Northampton Casuals v Melton Mowbray, Pershore v Handsworth, Queens v Sleaford, Shipston on Stour v Stockwood Park, Willenhall v Cheltenham North. Ties to be played on October 4.

Byes: Amber Valley, Aston OE, Aylestone St James, Bloxwich, Burntwood, Daventry, Eccleshall, Edwardians, Harbury, Long Buckby, Manor Park, Mellish, Newcastle, Northampton BBOB, Northampton Mens Own, Nottingham Moderns, Old Wheatleyans, Rugby St Andrews, Southam, Southwell, Upton on Severn, Vipers, Woodrush.

RFU Junior Vase, first round draw (Midlands): Barton & District v Cleethorpes, Barton under Needwood v Tupton, Bedford Swifts v Trinity Guild, Birmingham Exiles v Cleobury Mortimer, Bourne v East Retford, Brackley v Warwickians, Buxton v St Leonards, Church Stretton v Cannock, Evesham v Greyhound, Five Ways OE v Telford Hornets, Gainsborough v Skegness, Keyworth v Creswell Crusaders, Long Eaton v Meden Vale, Redditch v Bromyard, St Neots v Rugby Lions, Stoke OB v Chaddesley Corbett, Thorney v Bingham, Warley v Bishops Castle, Worksop v Sileby Town, Yardley & district v Coventrians. Ties to be played on October 4.

Byes: Alcester, Ashfield, Atherstone, Belper, Birstall, Corby, Coventry Welsh, Keresley, Old Newtonians, Rugeley, Westwood.

Comments

blog comments powered by Disqus