Register

WEEKLY ROUND UP 27th October, 2013

BRT Redditch and South Warwickshire Combination

Last Updated: Oct 29, 2013 06:51pm
Alcester, Stratford-on-Avon
By Alan Dennis
527003abe7c44.jpg
Share |

BRT Redditch and South Warwickshire Combination

WEEKLY ROUND UP 27th October, 2013.

Second place Austin Ex Apprentices, took on last season’s Premier Division champions Church Hill winning 2-1 to keep up their title challenge. At the other end of the table two goals from Robert Powell set Athletico to a 4-1 victory over South Redditch. In goal crazy Division One, Gareth Hodgetts scored a hat trick in Thomas Brothers 8-3 victory over Beoley Village.  

In Division Two, a goal from Levi Lewis and two from Ben Clifton as Evesham United Sunday recorded their first league victory of the season at OKH Sporting Dynamo and in Division three a hat trick from Chris Stringer saw Golden Cross narrowly defeat Rubery Legends 4-3 and two goals each from Eddie Quirke and Sean Bailey helped Winyates Wanderers move up to third in the League beating Abbeydale 5-3.

In the County Cups, Redd Savage scored twice in Fairfield General La Coruna’s 6-1 WFA Sunday Premier victory away to Hizza United and Brendan Hicks and Leon Kandekore sealed victory for Black Horse in their BCFA Sunday Cup tie against Wrottesley Arms. A Hat trick for Alistair Nash and two goals from Sean Parrish saw CBH Fasteners pull off an impressive 6-4 victory away to Worcester Raiders in the WFA Sunday Junior Cup.

Results Sunday 27th OCTOBER, 2013

PREMIER DIVISION: Athletico 4 (Powell, Began, Hands) South Redditch 1; Austin Ex Apprentices 2 (Deeming, Tranter) Church Hill 1 (Evans); Rubery Bridge A-A Wychbold RBL

DIVISION ONE: Translift Bendi  P-P Woodland; Alvechurch Sunday P-P Kings Heath Concorde; Beoley Village 3 (Dayus, Pugh 2) Thomas Brothers 8 (HODGETTS 3, Swan 2, Watkins, Wright, OG)

DIVISION TWO: OKH Sporting Dynamo 1 (Sullivan) Evesham United Sunday 3 (Lewis, Clifton 2).

DIVISION THREE: Abbeydale 3 (Phelan, Jones, Madden) Winyates Wanderers 5 (Quirke 2, Bailey 2, Squibb); Rubery Legends 3 (Martin, Turner, Griffin) Golden Cross 4 (C STRINGER 3, Joesbury)

BSA CUP: Dagnell End Rovers  3 ( Rignall 2, Lewis) Bell Studley 4 (T Daniel, S Daniel, L Styles, Beauchamp); SHTP 4 (Price, BUTTERS 3) Mayfly 1 (McSweeney)

JIM FLEEMAN CUP: Lodge Park 7 (Wills 2, Barnett, Maynard, Styler, Ledgister, Blewett) Park 1 (Rodgers); Rocklands 4 (Bevan 2, Sutor, Fereday) Shakespeare 1 (Smith).

WORCS FA SUNDAY PREMIER CUP: Hizza United 1 (Mike Young) Fairfield General La Coruna 6 (Savage 2, Clarke, Bennett, Swallow, OG)

BCFA SUNDAY CUP: Black Horse 2 (Hicks, Kandekore) Wrottesley Arms 0; Otter & Vixen P-P Bartley Green Sunday.

WORCS SUNDAY JUNIOR CUP: Worcester Raiders 4 CBH Fasteners 6 (A NASH 3,Parrish 2, Harrison) ;  Fleece 1 (Xavior) Chaddesley Corbett 3 (Tolley, Sellers, Moore); Station 3 (Godfrey 3)Millfield Rovers 1 (Waldron)

FIXTURES Sunday 3rdth November, 2013

PREMIER DIVISION: Alcester Town v Black Horse; Athletico v Fairfield General La Coruna; Church Hill v Rubery Bridge; South Redditch v Wychbold RBL.

DIVISION ONE: Alvechurch Sunday v Fleece; CBH Fasteners v Translift Bendi; Millfield Rovers v Kings Heath Concorde;  Woodland v Beoley Village

DIVISION TWO: Bell Studley v SHTP; Rocklands v Sporting Club Redditch

DIVISION THREE: Dagnell End Rovers v Rubery Legends; Golden Cross v Abbeydale; Park v Winyates Wanderers; Shakespeare v Redbury United.

BCFA SUNDAY CUP:  Otter & Vixen v Bartley Green Sunday

BSA CUP: Thomas Brothers v Lodge Park

 

PREMIER DIVISION

1

Bartley Green Sunday

10

8

2

0

33

13

20

26

2

Austin Ex Apprentices

9

8

0

1

39

8

31

24

3

Black Horse

10

7

0

3

34

15

19

21

4

Hizza United

9

4

0

5

28

26

2

12

5

Wychbold RBL

9

4

0

5

12

31

-19

12

6

Church Hill

7

3

2

2

16

12

4

11

7

Rubery Bridge

6

3

0

3

16

22

-6

9

8

Fairfield General La Coruna

8

3

0

5

16

27

-11

9

9

Athletico

8

2

1

5

18

28

-10

7

10

Alcester Town

10

1

1

8

16

28

-12

4

11

South Redditch

6

0

0

6

3

21

-18

0

DIVISION ONE

1

Translift Bendi

6

5

1

0

24

7

17

16

2

Woodland

6

5

1

0

27

11

16

16

3

CBH Fasteners

7

4

1

2

20

15

5

13

4

Millfield Rovers

8

4

1

3

25

22

3

13

5

Thomas Brothers

7

3

1

3

28

26

2

10

6

Fleece

7

2

0

5

9

17

-8

6

7

Kings Heath Concorde FC

6

2

0

4

16

29

-13

6

8

Alvechurch Sunday FC

6

1

1

4

9

19

-10

4

9

Beoley Village

7

1

0

6

15

27

-12

3

DIVISION TWO

1

Lodge Park R.A.

7

6

0

1

28

9

19

18

2

Sporting Club Redditch

7

3

1

3

22

17

5

10

3

Rocklands

7

3

1

3

12

16

-4

10

4

SHTP FC

6

3

0

3

18

13

5

9

5

OKH Sporting Dynamo

7

3

0

4

19

27

-8

9

6

Bell Studley

5

2

1

2

15

16

-1

7

7

Evesham United Sunday

7

1

1

5

20

36

-16

4

DIVISION THREE

1

Shakespeare

8

5

1

2

38

16

22

16

2

Park FC

7

5

0

2

25

10

15

15

3

Winyates Wanderers

8

5

0

3

28

17

11

15

4

Dagnell End Rovers

5

4

0

1

19

3

16

12

5

Mayfly

5

4

0

1

18

8

10

12

6

Redbury United FC

7

3

0

4

19

32

-13

9

7

Abbeydale

5

2

1

2

39

12

27

7

8

Golden Cross FC

7

2

0

5

18

27

-9

6

9

Rubery Legends

10

0

0

10

11

90

-79

0

 

Comments

blog comments powered by Disqus