Register

WEEKLY ROUND UP 29th September, 2013

BRT Redditch and South Warwickshire Combination

Last Updated: Sep 30, 2013 05:47pm
Studley, Stratford-on-Avon
By Alan Dennis
5249ab04234c2.jpg
Share |

There was plenty of drama and cup action in the Sunday morning sunshine this week. Giant Killers Abbeydale were outdone by a Brendan Hicks hat trick.

Dagnell End Rovers stunned hosts Rocklands on the hour mark with a well taken goal from Martin Hughes, but two goals in five minutes from Bradford Piper were answered immediately by Hughes to take the tie in to extra time. A thirty yard effort from Chris Jeavons won the game in extra time.

In Division One Fleece put their troubles behind them with a 3-2 win over CBH Fasteners , Alvechurch Sunday were two nil up at half time through Simon Flanaghan and Callum Gittings, but two second half goals from Mark Sullivan rescued a point for Translift Bendi. Another spectacular distance strike from Craig Lilly helped Woodland to the top of the Division with a 4-3 win over Thomas Brothers.

The other remaining 100% record also went as Park lost at Winyates Wanderers with Andrew Squibb adding to his impressive season goal tally.

The big game at the top of the Premier Division was points shared as Church Hill drew two all with Bartley Green and two goals each from Albie Crawford and Sam Bennett helped Fairfield General La Coruna to a 5-4 win over Alcester Town.

Four Goals from Mark Wilkes helped Lodge Park RA through to the next round of the Jim Fleeman Cup with a 5-0 win over SHTP and in the WFA County Junior Cup, Millfield Rovers  won 4-3 on their travels at VBL Sports, Danny Hiles scoring twice.

Results Sunday 29th SEPTEMBER, 2013

PREMIER DIVISION: Church Hill 2 (Gaffney, Byford) Bartley Green Sunday 2 (Duncan, R Richards); Fairfield General La Coruna 5 (Crawford 2, Bennett 2, O’Connell) Alcester Town 4 (White, Bailey, Mullins, Parker).

DIVISION ONE: Alvechurch Sunday 2 (Flanaghan, Gittings) Translift Bendi 2 (Sullivan 2); Beoley Village 1 (Obiakor) Kings Heath Concorde 2 (Keeley, Williams); Fleece 3 (Xavior 2, Street) CBH Fasteners 2 (N Davies, O Davies); Woodland 4 (Byng, Crombie, Rumbold, Lilly) Thomas Brothers 3 (Slater, Rowe 2).

DIVISION THREE: Golden Cross 1 (Wilkinson-Teece) Shakespeare 5 (J FRAMPTON 3, McElroy 2); Redbury United 5 (Wilson 2, Attridge, Lloyd, Evans) Rubery Legends 1 (Griffin); Winyates Wanderers 2 (Lutwyche, Squibb) Park 0.

BRT TERRY CUP:  Abbeydale 1 (Phelan) Black Horse 5 (J Adams, B HICKS 3, Edwards); Bell Studley 5 (D Styles 2, Beauchamp, M Daniell, T Daniell) Sporting Club Redditch 1 (Shaw); OKH Sporting Dynamo 2 (Skerrett, Howes) Mayfly 3 (Nolan, Aston, Hollett); Rocklands 3 (Piper 2, Jeavons) Dagnell End Rovers 2 (Hughes 2) AET

JIM FLEEMAN CUP:  SHTP 0 Lodge Park 5 (M WILKES 4, Styler)

KEITH TURNER CUP: Rubery Bridge 0 Austin Ex Apprentices 1 (Tranter)

WFA PREMIER SUNDAY CUP: Athletico  1 AFC Heenans 3; New Inn 4 (Brown 2, Payne 2) South Redditch 2 (Montgomery 2) ; Wychbold RBL 3 (Blakeway 2, Triana) Meadow Park 3 (Wychbold won 4-2 on pens)

WFA JUNIOR CUP: VBL Sports 3 Millfield Rovers 4 (Dews, Chance, Hiles 2)

 

FIXTURES Sunday 6th October, 2013

PREMIER DIVISION: Athletico v Rubery Bridge; Alcester Town v Hizza United; Bartley Green v Black Horse; South Redditch v Church Hill, Wychbold RBL v Fairfield General La Coruna

DIVISION ONE: CBH Fasteners v Alvechurch Sunday; Millfield Rovers v Fleece; Translift Bendi v Beoley Village

DIVISION TWO: Sporting Club Redditch v Evesham United Sunday

DIVISION THREE: Mayfly v Winyates Wanderers; Park v Golden Cross; Shakespeare v Dagnell End Rovers

BRT TERRY CUP:  Kings Heath Concorde v Austin Ex Apprentices

BSA CUP: Rocklands v Woodland; Rubery Legends v SHTP

JIM FLEEMAN CUP:  Bell Studley v Abbeydale

 

PREMIER DIVISION

1

Austin Ex Apprentices

8

7

0

1

49

6

43

21

2

Bartley Green Sunday

8

6

2

0

28

10

18

20

3

Black Horse

7

5

0

2

34

11

23

15

4

Church Hill

5

3

2

0

18

6

12

11

5

Wychbold RBL

6

3

0

3

6

21

-15

9

6

Athletico

5

2

1

2

12

11

1

7

7

Alcester Town

9

2

1

6

19

22

-3

7

8

Hizza United

6

2

0

4

15

22

-7

6

9

Fairfield General La Coruna

6

2

0

4

13

25

-12

6

10

South Redditch

3

1

0

2

4

3

1

3

11

Rubery Bridge

4

1

0

3

7

17

-10

3

12

Studley Sporting

7

0

0

7

2

53

-51

0

 

DIVISION ONE

1

Woodland

5

4

1

0

25

10

15

13

2

Millfield Rovers

5

4

0

1

20

15

5

12

3

Translift Bendi

3

2

1

0

11

6

5

7

4

CBH Fasteners

4

2

1

1

14

10

4

7

5

Thomas Brothers

5

2

0

3

17

20

-3

6

6

Alvechurch Sunday FC

5

1

1

3

8

15

-7

4

7

Beoley Village

4

1

0

3

11

10

1

3

8

Fleece

4

1

0

3

6

11

-5

3

9

Kings Heath Concorde FC

5

1

0

4

13

28

-15

3

 

DIVISION TWO

1

Lodge Park R.A.

5

4

0

1

23

8

15

12

2

Rocklands

5

3

0

2

12

13

-1

9

3

OKH Sporting Dynamo

6

3

0

3

18

24

-6

9

4

SHTP FC

4

2

0

2

9

5

4

6

5

Bell Studley

4

2

0

2

15

16

-1

6

6

Sporting Club Redditch

4

1

1

2

8

12

-4

4

7

FC Evesham United

4

0

1

3

11

18

-7

1

 

DIVISION THREE

1

Shakespeare

5

4

1

0

34

8

26

13

2

Winyates Wanderers

5

4

0

1

21

10

11

12

3

Dagnell End Rovers

4

3

0

1

16

2

14

9

4

Park FC

4

3

0

1

16

6

10

9

5

Abbeydale

4

2

1

1

36

7

29

7

6

Redbury United FC

6

2

0

4

16

30

-14

6

7

Mayfly

2

1

0

1

7

6

1

3

8

Golden Cross FC

4

1

0

3

11

16

-5

3

9

Rubery Legends

8

0

0

8

7

79

-72

0

 

Comments

blog comments powered by Disqus